Nikola Tesla

Wiedza

WIEDZA VS WYKSZTAŁCENIE

 

Nikola Tesla urodził się 10 lipca 1856 roku we wsi Smiljan, która w tamtym czasie podlegała austriackiej administracji Habsburgów. Dziś ta wieś, zamieszkana jest przez blisko 400 osób i jest częścią Chorwacji. Tesla urodził się w rodzinie serbskiej. Jego ojciec Milutin był kapłanem prawosławnym, który swoją posługę prowadził w niesprzyjających warunkach, gdy Serbski Kościół Prawosławny był pozbawiony autokefalii. Zaangażowanie Milutina Tesli w sprawy duchowe nieomal doprowadziło do napisania innych losów dla jego syna Nikoli, który według oczekiwań ojca miał zostać jego następcą - kapłanem Serbskiego Kościoła Prawosławnego.

Nikola jednak nigdy nie nałożył sutanny. W 1873 roku zapadł na cholerę, której skutki przykuły go do łóżka na przynajmniej 9 miesięcy. Wtedy też, jak można dowiedzieć się z biografii, jego ojciec przyrzekł sobie iż pozwoli realizować synowi dowolne pasje, gdy ten wróci do zdrowia, a nawet będzie finansowo wspierał jego kształcenie na poziomie wyższym. W tym czasie Nikola był już dostrzeżony wśród lokalnych nauczycieli jako zręczny matematyk. O ile wczesny okres jego edukacji w Smiljanie i Gospiciu był typowy i niewyróżniający go spośród rówieśników, o tyle lata spędzone w gimnazjum w Karlovacu upłynęły pod znakiem sukcesów.

Nikola Tesla ukończył tę czteroletnią szkołę ze świetnymi wynikami w okresie trzech lat (1870-1873), po drugie często wzbudzał zakłopotanie wśród nauczycieli swoim wyjątkowo sprawnym umysłem, szczególnie jeśli chodzi o wykonywanie rozmaitych obliczeń i stosowanie reguł matematycznych. Z tego też powodu nie wszyscy nauczyciele darzyli go sympatią, ale nie było tak w przypadku kogoś zasługującego dziś na miano "promotora" talentu Nikoli Tesli.

 

Martin Sekulić

Pierwszym i chyba najważniejszym mistrzem Nikoli Tesli, był nieco pomijany w jego biografiach chorwacki profesor matematyki i fizyki Martin Sekulić. Wspierał On i rozwijał talent matematyczny nastolatka podczas okresu spędzonego w Karlovacu. On także wielokrotnie namawiał jego ojca na posłanie syna do szkoły wyższej o profilu politechnicznym i zorganizował część środków na jego kształcenie.

 

Rodzina

Ważną rolę we wczesnych latach życia Nikoli Tesli odegrał jego brat o imieniu Dane, który tragicznie zmarł, gdy Nikola miał 5 lat, choć on sam zdołał go zapamiętać jako niezwykle uzdolnionego człowieka. Obaj bracia zdolności mieli odziedziczyć po matce o imieniu Georgina (z domu Mandić), która pomimo braku wykształcenia była inteligentną i pomysłową kobietą, podziwianą i słynącą w okolicy z oryginalności prządką. Kto wie, w jakim kierunku rozwinąłby się talent Georginy Tesli lub którejś z jej trzech córek Miki, Angeliny i Maricy, sióstr Nikoli, gdyby żyły przynajmniej w drugiej połowie XX wieku?

W całej rodzinie jedynie Nikola miał szansę na rozwój swojego talentu. Tę szansę wykorzystał we wspaniały sposób, choć często na swojej drodze napotykał wiele przeszkód. Otóż studia wyższe miał rozpocząć jeszcze w 1874 roku, ale przez kilka miesięcy musiał ukrywać się przed naborem do armii austro-węgierskiej. W sumie więc dopiero w 1875 roku podjął studia inżynieryjne na Politechnice w Grazu, których jednak nie ukończył. Nikola Tesla osiągał dobre wyniki na studiach i wzbudzał zainteresowanie profesorów tej uczelni, ale jednocześnie nie miał żadnych oporów, aby ich krytykować. Do historii przeszedł konflikt początkującego naukowca z cenionym niemieckim profesorem Jacobem Poeschlem na temat konstrukcji tzw. prądnicy Gramme'a.

Ponadto we wstępnym okresie studiów Nikola Tesla regularnie się przepracowywał prowadząc swoje pierwsze eksperymenty z zakresu elektrotechniki. Profesorowe uczelni w listach do ojca Nikoli sugerowali, aby ten zabrał syna z Grazu, ponieważ jego ekstremalnie pracowity tryb życia doprowadzi go do niechybnej śmierci. Podczas sesji egzaminacyjnej na I semestrze III roku studiów Nikola Tesla nie przystąpił do egzaminów i jego edukacja na Politechnice w Grazu została przerwana w grudniu 1878 roku.


Nikola Tesla znajdował się w głębokim dołku. Marc Seifer w książce na temat jego życia stwierdził wręcz, że po usunięciu ze szkoły w Grazu początkujący naukowiec doznał załamania nerwowego. Bez wątpienia był bardzo utalentowany, zapowiadał się na znakomitego inżyniera elektrotechniki, ale dosadna szczerość wobec profesorów uczelni w Grazu sprawiły, że przyszłość Nikoli Tesli stanęła pod ogromnym znakiem zapytania. Wtedy ponownie ważną rolę w jego życiu odegrał ojciec Milutin.

 

Tesla kreślarz
Na przełomie 1878 i 1879 roku Nikola Tesla pracował jako kreślarz w Mariborze, często też widywano go na słoweńskich ulicach, gdzie grywał w karty. Jego losem interesował się właśnie ojciec, który próbował nakłonić syna, aby powrócił do rodzinnego Gospiciu. Ten odmawiał. Dopiero lokalna policja w kwietniu 1879 roku siłą odesłała Nikolę Teslę do domu, ponieważ nie posiadał on pozwolenia na pobyt w Mariborze, co wówczas było wymagane.


W każdym razie już w 1880 roku Nikola Tesla bezskutecznie próbował podjąć studia w Pradze, a w 1881 roku przeprowadził się do Budapesztu, gdzie rozpoczął pracę w państwowym przedsiębiorstwie telegraficznym Ferenca Puskása, znanym jako Budapest Telephone Exchange. Nikola Tesla nie posiadał wykształcenia wyższego, nie był inżynierem i nigdy tej zaległości nie nadrobił, ale od czasu podjęcia pracy w Budapeszcie jego talent naukowy ulegał stopniowemu rozwojowi. Dwa kolejne miejsca pracy odzwierciedlały rozwój i wzrost znaczenia Nikoli Tesli w środowisku elektrotechnicznym. Jeszcze w 1882 roku rozpoczął pracę i szybko uzyskał dobrą reputację we francuskiej firmie Continental Edison Company, która w oparciu o patenty Thomasa Edisona zajmowała się projektowaniem i tworzeniem unowocześnień w elektryczności. Natomiast w 1884 roku rozczarowany sposobem zarządzania firmą, Nikola Tesla przeprowadził się do Nowego Jorku, gdzie bez specjalnego entuzjazmu został osobiście zatrudniony przez samego Thomasa Edisona do jego przedsiębiorstwa Edison Machine Works. Prowadziło ono m.in. pionierskie badania i produkcję urządzeń elektrycznych stosowanych w różnych segmentach przemysłowych.

 

Tesla oszukany

Już po kilku miesiącach od podjęcia pracy w bezpośrednim otoczeniu Edisona Nikola Tesla wdrożył ważne usprawnienia w Edison Machine Works. Widząc potencjał swojego pracownika Edison zaproponował Tesli rozwiązanie problemu zwiększenia wydajności głównej fabryki produkcyjnej. Stwierdził wtedy: "dam Ci 50 tys. dolarów jeśli tego dokonasz". W ten sposób przeszło rok trwały prace Nikoli Tesli nad poprawą wydajności w Edison Machine Works, gdzie kluczowa w rozwiązaniu tego problemu miała być zmiana wykorzystania prądu w generatorach elektrycznych. Nikola Tesla proponował użycie bardziej wydajnego prądu zmiennego, niż stosowanego w przedsiębiorstwie Edisona prądu stałego. Ceniony amerykański przedsiębiorca i wynalazca, niechętny w prawieniu komukolwiek komplementów, musiał przyznać rację Tesli. W każdym razie, gdy ten po czasie upomniał się o obiecaną premię, Edison stwierdził do niego: "Tesla, ty nie rozumiesz naszego amerykańskiego poczucia humoru", oferując mu podwyżkę w wysokości 10 dolarów tygodniowo. Warto zauważyć, że Nikola Tesla zarabiał wtedy 18 dolarów tygodniowo, a więc Edison zaoferował mu dość istotne zwiększenie dochodów. Jednak urażony Tesla postanowił odejść z Edison Machine Works.

 

Przyczyna i skutek
Trudno nie zauważyć, że Nikola Tesla nie ukończył żadnej uczelni wyższej, nie był też inżynierem w potocznym naszym rozumieniu. Nigdy bowiem nie dokończy i nie zrobił tytułu. Myślę, że ten fakt wymaga głębszego przeanalizowania. O ile sam Nikola Tesla w młodości był z tego powodu dość przybity, to w szerszej perspektywie można postawić śmiało tezę, że brak pełnego wykształcenia bardzo mu pomógł w jego późniejszej pracy. Tu powstaje pytanie dlaczego pomógł? Przecież wykształcenie to podstawa dla każdego inżyniera. Chętnie odpowiem, co ja o tym myślę, wydaje mi się też, że ogromna większość z Was, powinna się w tym ze mną zgodzić. Zastanówmy się co daje nam wykształcenie. Czy chcecie odpowiedzieć wiedzę? Zastanówmy się.. Czy świeżo upieczony inżynier bez praktyki, zaraz po dyplomie jest w stanie sam zaprojektować i zbudować cokolwiek czego nauczył się na studiach? Myślę, że 99% młodych inżynierów polegających jedynie na akademickich naukach, będzie niestety w tej sytuacji zupełnie bezradna. Potrzebują Oni bowiem nawet kilku lat praktyki. Tej jednak na studiach nie ma i nie było. Jest i owszem praktyka akademicka ale ta ma niewiele wspólnego z rzeczywistością na realnej budowie, gdzie spotykamy się już z prawdziwymi problemami i musimy je rozwiązać. Czego jeszcze uczymy się na studiach? Ano tego, że pewnych rzeczy nie da się zrobić. Ta indoktrynacja jest tak silna, że ogromna rzesza studentów przyjmuje to za pewnik i prawdopodobnie nigdy nawet nie spróbuje. Co jeszcze zaszczepiają w Nas tzw uczelnie? Tak niestety megalomanię, samozadowolenie i pychę. Czy otrzymując dyplom nie poczuliście się o wiele lepsi od waszych „ciemnych” i niewykształconych kolegów i koleżanek? Czy nie pomyśleliście o sobie jak o kimś kto jest wyżej bo ukończył coś wyżej. Czy tak nie jest? Czy w związku z tym, że już odrobiliście swoje lekcje będziecie chcieli wysłuchać kogoś kto nie posiada żadnego tytułu naukowego, a kto będzie chciał zburzyć wasze poglądy wykształcone za czasów akademickich?

Dlatego właśnie uważam, że fakt nie ukończenia uczelni wyższej był dla Nikola Tesli kluczowy. Sam profesor Jacob Poesch, który wszedł w spór z Tesla na temat konstrukcji tzw. prądnicy Gramme'a, oddał mu ogromną przysługę. Tesla był bowiem bardzo ambitny i chciał udowodnić, że ma rację i to zrobił.. Pytanie czy zrobiłby to, gdyby Pan profesor pogłaskał go po głowie i wręczył upragniony dyplom? Tego na całe szczęście już się nie dowiemy ale ja obstawiam, że nie. Co jeszcze Tesli dał brak pełnego wykształcenia? Zastanówmy się. Tak, dał mu otwartą głowę, umysł który nie zamyka się na żadne możliwości nawet te najbardziej niewyobrażalne. Co jeszcze zyskał Nikola dzięki temu, że nie ukończył politechniki z wyróżnieniem? Odpowiem, otrzymał On bowiem wielki dar a tym darem była pokora. Tesla nie wykonywał praktyczne żadnych obliczeń. Jego pokora natomiast była tak ogromna, że sypiał tylko 4 godz. na dobę.

 

Tesla odrzucony

Jakie jeszcze skutki wywołał fakt, że Nikola Tesla nie ukończył żadnej wyższej uczelni. Tym którzy obracają się w tzw. środowisku naukowym wiedzą, że jest to hermetycznie zamknięte otoczenie ze ściśle określoną hierarchią. Czym wyższy stopień, tym większe uznanie i splendory. Dlatego też łatwo mogę wytłumaczyć sobie niechęć „naukowców” do niewykształconego kolegi Nikoli, podbudowane niczym nieuzasadnionym poczuciem własnej wyższości. Co byłoby gdyby Nikola Tesla mógł spędzać cały swój czas na jałowych akademickich dyskusjach, analizując wzory i równania, otoczony uznaniem i sławą? Znów zaryzykuje tu twierdzenie, że nie było by z tego nic a owoce jego pracy wyglądałby zupełnie inaczej. Zastanawiającym jest fakt, że człowiek który był największym wynalazcą w historii nie dostał nawet dyplomu. Człowiek, który odrzucił nagrodę Nobla dając świadectwo prawdzie, po latach zrozumiał co tak naprawdę zyskał. Nie zaprzestawał w wysiłkach ujawnienia prawdziwej wiedzy, prowadząc spory naukowe i pokazy prawdziwej inżynierii. Pieniądze nie stanowią aż tak wielkiej wartości jaką nadają im ludzie. Wszystkie swoje pieniądze zainwestowałem w eksperymenty, dzięki którym dokonałem odkryć pozwalających ludzkości prowadzić trochę łatwiejsze życie

Tesla o teorii względności Einsteina powiedział: Jest ona ,,świetną matematyczną zasłoną, która fascynuje, olśniewa oraz sprawia, że ludzie stają się ślepi na błędy zawarte w jej podstawach. Teoria ta jest jak żebrak ubrany w purpurę, którego ignoranci biorą za króla

Pieniądze nie stanowią aż tak wielkiej wartości jaką nadają im ludzie. Wszystkie swoje pieniądze zainwestowałem w eksperymenty, dzięki którym dokonałem odkryć pozwalających ludzkości prowadzić trochę łatwiejsze życie.

Download

Documentations

 

downloadUS334823   downloadUS416192   downloadUS514167   downloadUS611719    downloadUS1655114   

 

downloadUS335786   downloadUS416193   dowloadUS514168   downloadUS613735    downloadUSRE11865   

 

downloadUS335787   downloadUS416194   downloadUS514169   downloadUS613809    download 00645576   

 

downloadUS336961   downloadUS416195   downloadUS514170   downloadUS649621     download 1119732    

 

downloadUS336962   downloadUS417794   downloadUS514972   downloadUS655838     downloadB0001877  

 

downloadUS350954   downloadUS418248   dowloadUS514973   downloadUS685012     downloadB0002801 

 

downloadUS359748   downloadUS424036   dowloadUS517900   downloadUS685953     downloadB0002975  

 

downloadUS381968   downloadUS428057   dowloadUS524426   downloadUS685954     downloadB0006481   

 

downloadUS381969   downloadUS433700   dowloadUS555190   downloadUS685955     downloadB0006502  

 

downloadUS382279   downloadUS433701   downloadUS567818   downloadUS685956     downloadB0006527   

 

downloadUS382280   downloadUS433703   downloadUS568176   downloadUS685957     downloadB0008200  

 

downloadUS381970   downloadUS447920   downloadUS568177   downloadUS723188     downloadB0008575  

 

downloadUS382281   downloadUS447921   downloadUS568178   dwonloadUS725605     downloadB0011293  

 

downloadUS382282   downloadUS454622   downloadUS568179   downloadUS787412     downloadB0011473   

 

downloadUS382845   downloadUS455067   downloadUS568180   downloadUS1061142   downloadB0013563  

 

downloadUS390413   downloadUS455068   downloadUS577670   downloadUS1061206   downloadB0014550  

 

downloadUS390414   downloadUS455069   downloadUS577671   downloadUS1113716   downloadB0014579   

 

downloadUS390415   downloadUS459772   downloadUS583953   downloadUS1119732   downloadB0016709  

 

downloadUS390721   downloadUS462418   downloadUS593138   downloadUS1209359   downloadB0019420  

 

downloadUS396121   downloadUS464666   downloadUS609245   downloadUS1266175   downloadB0019426  

 

downloadUS401520   downloadUS464667   downloadUS609246   downloadUS1274816   downloadC0024033  

 

downloadUS405858   downloadUS511559   downloadUS609247   downloadUS1314718   downloadC0029537  

 

downloadUS405859   downloadUS511560  downloadUS609248    downloadUS1329559   downloadC0030172  

 

downloadUS406968   downloadUS511915   downloadUS609249   downloadUS1365547   downloadC0033317  

 

downloadUS413353   downloadUS511916   downloadUS609250    downloadUS1402025   downloadC0135174   

 

downloadUS416191   downloadUS512340   downloadUS609251    downloadUS1655113   downloadC0142352

 

 

Download adobe reader to view any PDF files (FREE).

Contacts

Your Name:
Your E-mail:
Your City:
Your Message:
Send Clear

POLANDCountry:
MazowieckiState:
WarszawaCity:
info@teslalab.euEmail:

Informacje dodatkowe: Z przyjemnością odpowiemy na Wasze pytania. Prosimy o przesyłanie Waszych opinii oraz projektów dla NT Institute. Odpowiemy na wszystkie listy.